![Αυτοτελές τμήμα περιστατικών κορωνοϊού](https://tbnewsmedia.blob.core.windows.net/media/thessalianews/Default/_Profiles/fd49780c/84ee0342/nosokomeio-trika-1-750x400-2.jpg?v=638397914910000000)
Αυτοτελές τμήμα για κρούσματα κορονοϊού λειτουργεί από χθες στον 4ο όροφο του Γενικού Νοσοκομείου Τρικάλων, όπως ανέφερε μιλώντας σήμερα στη Ραδιοφωνική Λέσχη 97,6 η πνευμονολόγος Σοφία Γιδά:
"Υπάρχει πλέον στο ΓΝΤ τμήμα νοσηλείας υπόπτων περιστατικών covid, και θετικών περιστατικών τα οποία χρήζουν νοσηλείας.
Το να αποφασίσουμε ποιο περιστατικό θα παραμείνει, θα πάει σπίτι ή θα μεταφερθεί στο Πανεπιστημιακό θα γίνει με ιατρικά κριτήρια και πρωτόκολλα, δεν θα πρέπει ο κόσμος να ανησυχεί για κάτι τέτοιο.
Το συγκεκριμένο τμήμα βρίσκεται στον 4ο όροφο και διαθέτει 24 κρεβάτια, ως υπεύθυνοι πνευμονολόγοι είμαστε 2, η κα. Παγδάτογλου και εγώ, και σε επίπεδο εφημερίας και λειτουργίας συνεπικουρούμαστε από όλο το προσωπικό του ΓΝΤ".