Ήττα - σοκ γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον πρώτο γύρο του Γουίμπλεντον από τον Τόμας Φαμπιάνο, ο οποίος έπαιξε πολύ καλά και νίκησε τον Έλληνα πρωταθλητή στα πέντε σετ.
Ο Ιταλός προηγήθηκε 1-0 και 2-1 (6-4, 6-4), ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 2-2 (6-3, 7-6), αλλά στο πέμπτο σετ ήταν αδικαιολόγητα εκνευρισμένος μετά το 3-3 και ο Φαμπιάνο το εκμεταλλεύτηκε, τρέχοντας σερί 3-0 για το 6-3 και τη νίκη.
Ο 20χρονος Έλληνας εμφανίστηκε ανέτοιμος και είχε πολλές διακυμάνσεις στην απόδοσή του δίνοντας δικαιώματα στον αντίπαλό του, που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήρε την πρόκριση για το β΄ γύρο, ύστερα από τρεισήμισι ώρες μάχης.
Στον δεύτερο γύρο του αγγλικού Όπεν ο Φαμπιάνο θα βρει μπροστά του το εμπόδιο του πολύ έμπειρου Ίβο Κάρλοβιτς.