17:02

Προκρίθηκαν ΠΑΟ και ΠΑΟΚ

E-mail Εκτύπωση PDF

Την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Europa League πανηγύρισε στο μακρινό Αζερμπαϊτζάν ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» νίκησαν με 1-2 την Γκαμπάλα, αλλά μέχρι να πετύχουν τον στόχο τους καρδιοχτύπησαν.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και έχασε αρκετές ευκαιρίες να πετύχει αρκετά τέρματα και να κλειδώσει από νωρίς την πρόκριση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως η Γκαμπάλα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 1-0 στο 52' με... δώρο του Μολέντο, ο οποίος έβαλε αυτογκόλ. Προς στιγμήν οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειχαν σαστισμένοι και οι Αζέροι πίεσαν για να πετύχουν ακόμη ένα γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα για πρόκριση.

Οι «καρδιές» των φιλάθλων του «τριφυλλιού» πήγαν στις θέσεις τους στο διάστημα μεταξύ 60΄και 70' όταν και ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε εύκολα το σκορ με δύο ωραία γκολ από τους Λουντ και Καμπέσας.

Η συνέχεια του παιχνιδιού κύλησε ομαλά, καθώς οι «πράσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και η Γκαμπάλα έδειξε ότι είναι χαμηλής δυναμικότητας ομάδα.

Οι συνθέσεις

Γκαμπάλα: Μπεζοτόσνι, Στάνκοβιτς, Νταμπό (Κονέ), Χόλιντεϊ, Χουσεΐνοφ (Αμαμάντοφ), Μαλόουν (Αμαμάντοφ), Γκουρμπάνοφ, Όζομπιτς, Μπουλτχούις, Μονρόζ, Βέρνιντουμπ

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (Καμπέσας), Άλτμαν (Λουτσιάνο), Μολίνς (Ρέις)

Ο ΠΑΟΚ

Τη νίκη με 2-0 κατέκτησε εύκολα ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Ολιμπίκ Ντόνετσκ παίρνοντας την πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa League. Μακ και Τσίμιροτ οι σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά», που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την ουκρανική ομάδα.

Η ομάδα του Στανόγεβιτς μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε τον έλεγχο από νωρίς. Μετά από μία καλή ευκαιρία στο 19' ευτύχησε να προηγηθεί με τον Μακ στο 24' και να βάλει τις βάσεις για την πρόκριση.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν τα ηνία του ματς και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έκαναν το 2-0 με εκπληκτικό γκολ του Τσίμιροτ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, καθώς η διαφορά των δύο ομάδων ήταν αισθητή. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος και έφτασαν εύκολα στην πρόκριση στον επόμενο γύρο.

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Κάνιας (Σάκχοφ), Τσίμιροτ, Κάμπος (Πέλκας), Μπίσεσβαρ (Ενρίκε), Μακ, Πρίγιοβιτς.

Ολιμπίκ Ντόνετσκ: Μαχαράτζε, Λίκιαντσουκ (Μιχούνοφ), Κραβτσένκο (Σοντέι), Σαμπάνοφ, Νιεμχανίνοφ, Μπογκντάνοφ, Τσίμπαλιουκ, Σέστακοφ, Κομούτοφ, Μόχα, Μπιλένκι (Μικάλοφ).

Ο Πανιώνιος

Με τη δεύτερη ήττα και χωρίς να σημειώσει τέρμα αποχαιρέτισε ο Πανιώνιος την Ευρώπη, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ήττα με 0-1 και στη Νέα Σμύρνη με τους «κυανέρυθρους» να δείχνουν ότι ίσως αδίκησαν τους εαυτούς τους.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προσπάθησε, είχε λίγες, αλλά κλασσικές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να προηγηθεί και να διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Κακό ματς στο πρώτο ημίχρονο με λίγες ευκαιρίες.

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου προσπάθησαν στην επανάληψη να πιέσουν, είχαν πιο ορθολογική ανάπτυξη, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Γκολ πέτυχε, όμως, η Μακάμπι στο 79' από κόρνερ, όταν η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Κόρμπου και κατέληξε στα δίχτυα.

Ζεστό χειροκρότημα και αποθέωση για τον Πανιώνιο από τους οπαδούς του.

Οι συνθέσεις:

Πανιώνιος: Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου (Σταυρόπουλος), Χατζισαφί, Κόρμπος, Σαββίδης (Γλύνος), Λάμπρου (Ντουρμισάι), Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ

Μακάμπι: Ραΐκοβιτς, Νταβίντζαντα, Τίμπι, Μπεν Χαΐμ, Σπούνγκιν, Γέινι, Γκολάσα (Ρίκα), Μπατόκιο (Μίχα), Κιάρτανσον (Πέρετς), Ατζίλι και Σένφελντ