ΤΕΤΑΡΤΗ 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2018
22:44

Πρώτη στον όμιλο η Ουρουγουάη

E-mail Εκτύπωση PDF

Πρώτη και καλύτερη η Ουρουγουάη. Με επιβλητική εμφάνιση, οι Λατίνοι επικράτησαν 3-0 της Ρωσίας (έπαιξαν και με 10 από το 38’) και την άφησαν στη δεύτερη θέση του ομίλου τους.

Οι συνθήκες έμοιαζαν ιδανικές για μια ωραία «μάχη» στη «Samara Arena», στο ντέρμπι των καλύτερων του πρώτου ομίλου, που θα είχε έπαθλο την πρώτη θέση (και παράλληλα τον δεύτερο του δεύτερου ομίλου) για τον νικητή ή για τη Ρωσία σε περίπτωση ισοπαλίας. Αυτό φάνηκε να επιβεβαιώνεται στα πρώτα λεπτά, όπου έγινε ένα σφιχτό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν πολλά ρίσκα. Ούτως ή άλλως η Ουρουγουάη είναι γενικότερα μια κυνική ομάδα, ενώ η οικοδέσποινα του Παγκοσμίου Κυπέλλου δεν ήθελε να πάρει ρίσκα, αφού αν δεν έχανε θα πετύχαινε τον στόχο της.

Ωστόσο, μια στιγμή τα άλλαξε όλα και οι παίκτες του Όσκαρ Ταμπάρες… έραψαν στα μέτρα τους το παιχνίδι. Το άγαρμπο μαρκάρισμα στον Μπεντανκουρ και η στημένη μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στον Σουάρες (10’) με μια ωραία εκτέλεση φάουλ και παράλληλα με τον… αιφνιδιασμό που υπέστη ο Ακινφέεφ, να αλλάξουν οι ισορροπίες. Η Ουρουγουάη κυριάρχησε στη συνέχεια του πρώτου μέρους, εκτός της του σουτ του Σέριτσεφ (13’) και της κεφαλιάς του Τζιούμπα (17’) λίγο μετά στο μοναδικό ξέσπασμα της Ρωσίας στο α’ ημίχρονο, δεν ένιωσε πίεση και δημιούργησε σχετικά άνετα μαξιλαράκι ασφαλείας. Ναι μεν, έκανε, με τύχη το 2-0, με το σουτ του Λαξάλτ εκτός περιοχής και την κόντρα στον Σέριτσεφ, αλλά θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα.

Η Ρωσία «εξαφανίστηκε» από το γήπεδο από εκείνο το σημείο και μετά, ήταν σε… τρικυμία και τη γλίτωσε δις στο… τσακ. Χάρη του Ακινφέεφ, στο 28’ στο τετ-α-τετ με τον Μπεντανκούρ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Σουάρες έφυγε στην κόντρα και ο Ιγκνασέβιτς δεν πανικοβλήθηκε και έκανε καθοριστική επέμβαση την ύστατη στιγμή. Η κατάσταση έγινε πιο… μαύρη στο 36’ για τη Ρωσία, που είδε τον Σμολνίκοφ να δέχεται δεύτερη κίτρινη (την πρώτη την αντίκρισε στο 28’).

Νίκησε την απογοητευτική Αίγυπτο η Σαουδική Αραβία

Δικαιοσύνη στο 95' για τη Σαουδική Αραβία! Σε ένα αδιάφορο ματς κόντρα στην Αίγυπτο, η ομάδα του Πίτσι έδειχνε μεγαλύτερη διάθεση σε όλη τη διάρκεια του 90λέπτου και παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Σαλάχ στο 22', κατάφερε να τα φέρει όλα τούμπα, με την ανατροπή να υπογράφεται στο 95' με γκολ του Σαλέμ (2-1).

Η Σαουδική Αραβία είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με αυστηρό πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σαλμάν.

Έτσι, οι Σαουδάραβες επιστρέφουν με τρεις βαθμούς, τη στιγμή που η Αίγυπτος απογοήτευσε και πλέον κοιτά την επόμενη μέρα στην εθνική χωρίς τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ.